W drodze do "obecności". Wywiad z Pauliną Barnaś

Jak stać się bardziej "obecnym" w czasach, w których łatwo zapominamy o tym, co tu i teraz? Jak żyć bardziej świadomie i nie zapominać o tym, co naprawdę ważne? Odpowiedzi na te pytania udziela Paulina Barnaś, coach z wieloletnim doświadczeniem oraz Partner w firmie Talent Center.


„Stajemy się coraz bardziej nieobecni” – napisałaś w artykule „Wylogowani”. Na czym według Ciebie polega ta nieobecność?

Paulina Barnaś: - Sądzę, że nieobecność bierze się z oddzielenia człowieka od tego, co naprawdę jest ważne. Podążamy za czymś, stale coś gonimy, a przez to nie żyjemy chwilą obecną. Doskonale opisał to Otto Scharmer w książce „Theory U”. Oddzielenie człowieka następuje na trzech poziomach: człowiek oddziela się od natury, gdy bezmyślnie ingeruje w nią i eksploatuje jej zasoby, człowiek oddziela się od innych ludzi, co widać choćby w dysproporcjach ekonomicznych, człowiek oddziela się od samego siebie, bo jest w ciągłym biegu, w którym brakuje czasu na refleksję.

Co dla Ciebie oznacza „wylogowanie z życia”?

- Myślę, że to stan podążania za opacznie rozumianym sukcesem - pieniądzem, władzą, popularnością… Kiedy jesteś „wylogowany”, prowadzisz życie, któremu brak sensu i celu. Wiele osób w dzisiejszym świecie wpada w pułapkę „wylogowania”, bo wszystko dzieje się coraz szybciej. Tempo pracy czy postęp technologii są dziś tak szybkie, że trudno za nimi nadążyć. Błyskawiczne zmiany mają swoje zalety, ale także pewną niebezpieczną właściwość – sprawiają, że oddalamy się od tego, co ważne dla nas, naszej przyszłości i przyszłości naszych dzieci.

- Tak bardzo gonimy za szczęściem, że pomijamy to, co najważniejsze i sami niszczymy spokój, którego tak bardzo poszukujemy. Jesteśmy stale zalogowani w sieci, ale wylogowani z życia.

To co oznacza w takim razie bycie zalogowanym?

- Zalogowanie to bycie świadomym tego, w jakim kierunku podąża nasza uwaga.

- Główne przesłanie brzmi: zwróć uwagę, na co zwracasz uwagę. Czy poddajesz się bezwolnie lawinie myśli, jakie biegną w Twojej głowie, czy też potrafisz na chwilę wyciszyć umysł i skierować uwagę na ciało, emocje i intuicję?

A zatem, żeby się zalogować, trzeba na chwilę się zatrzymać i „posłuchać” intuicji?

- Bycie zalogowanym polega na umiejętności usłyszenia głosu intuicji i świadomym odczytywaniu sygnałów z ciała. Tylko tyle i aż tyle. Tylko tyle, bo wymaga to po prostu zatrzymania biegu myśli. Aż tyle, bo okazuje się, że minuta przerwy w myśleniu to dla wielu z nas nie lada wyzwanie.

Nie łatwo jednak przystanąć w gonitwie myśli…

- Czasem złudnie wydaje nam się, że gonitwa myśli świadczy o naszym potencjale intelektualnym. Okazuje się, że niekoniecznie musi tak być. Jeśli to poddawanie się racjonalnemu umysłowi nie jest efektem głębszej refleksji, wtedy może nas zwieść i zaprowadzić na manowce.

- Einstein powiedział : „Intuicyjny umysł jest świętym darem, a racjonalny umysł wiernym sługą. Stworzyliśmy społeczeństwo, w którym czci się sługę, a zapomina o darze”.

Ale jak korzystać z tego daru? Przecież nikt nas tego nie uczy.

- Pierwszy krok to pozwolenie sobie na zatrzymanie się, czy - jeśli wolimy –„ zalogowanie”. Chodzi o to, by choć przez chwilę być w pełni obecnym, tu i teraz. Może okazać się to trudne, ponieważ rządzący nami racjonalny umysł operuje albo w przeszłości albo w przyszłości. Innymi słowy popycha nas do analizy tego, co już się stało, albo do planowania czy troski o przyszłość. W efekcie tracimy to, co jest teraz, tę chwilę. Zalogowanie polega więc na świadomości danej chwili, na byciu obecnym tu i teraz.

Ten stan można porównać do medytacji?

- To znacznie prostsze, wystarczy świadomość danej chwili. Pomyśl o sytuacji, kiedy byłeś w pełni obecny, np. słuchałeś ulubionej muzyki i tak bardzo to słuchanie cię pochłonęło, że zapomniałeś o całym świecie. Pamiętasz to uczucie? Błogości, wewnętrznej harmonii i spokoju? 

- Nasze ciało zestraja się w takich chwilach z otoczeniem, a umysł się uspokaja. To trochę tak, jakby wzburzone jezioro nagle się uciszyło i stało się jedną taflą wody, w której odbija się piękno okolicy. To świadome kolekcjonowanie momentów życia, zwrócenie uwagi na chwilę obecną działa na nas uspokajająco i otwiera nas na koncepcje i rozwiązania, które są z nami spójne, a więc prawdziwe.

Jakie jeszcze korzyści wynikają z zalogowania?

Jest ich bardzo wiele, a oto najważniejsze:

  • Zyskujesz spokój i zadowolenie w czasach tak pełnych niepokoju i pośpiechu jak obecne;
  • Masz poczucie kontroli nad życiem;
  • Odzyskujesz kontakt z tym, co w tobie najgłębsze i najmądrzejsze;
  • Odzyskujesz kontakt ze swoim wewnętrznym „ja” – naturalnie szczęśliwą i spokojną częścią Ciebie;
  • Jak to pięknie podsumowali uczestnicy moich warsztatów: „robisz mniej – jesteś bardziej - osiągasz więcej;
  • Kiedy dajesz sobie czas  na chwilę refleksji, wyciszasz racjonalny umysł, nakręcany przez ego, a to powoduje otwarcie się na głos intuicji, na Twoje wartości i prawdziwe potrzeby;
  • Zaczynasz działać w sposób spójny z samym sobą, budować swoją rzeczywistość w oparciu o sens i wartości dla Ciebie ważne. To pasjonujące obserwacje i odkrycia.

Co sprawiło, że zaczęłaś się interesować tą tematyką?

- Interesuję się tą tematyką od wielu lat. Kiedy odchodziłam z korporacji czułam coś, czego wówczas nie umiałam wytłumaczyć, coś co powodowało, że nie potrafiłam dalej pracować w sposób, który nie był ze mną spójny. To trochę tak, jakby serce przestało już bić dla tamtego miejsca i tamtej firmy.

- Dzisiaj wiem, co wówczas działo się we mnie, potrafię to opisać. Wiem, że dopuściłam wtedy do głosu swoje prawdziwe „ja”, swoją intuicję, która jest w każdym z nas i zawsze podpowiada nam to, co dla nas dobre. To, co dzieje się w dzisiejszym świecie, te wszystkie niepokoje, jakie do nas codziennie docierają z coraz większą siłą, spowodowało, że zaczęłam odczuwać potrzebę działania na większą skalę. Zdałam sobie sprawę, że teraz - bardziej niż jeszcze rok czy dwa lata temu - potrzeba nam osób zalogowanych do życia, bo tylko wtedy jesteśmy sobą w pełnym tego słowa znaczeniu, jesteśmy spójni, prawdziwi i mamy dostęp do wszystkich naszych wewnętrznych zasobów i talentów. 

- Wspólnie z przyjaciółmi powołaliśmy ideę Przywództwa dla Świata. To idea prospołeczna, niekomercyjna.To innowacyjne podejście do rozwoju przywództwa opartego na obecności i uważności, którego podwaliny powstały między innymi w The Presencing Institute oraz Center for Transformational Presence, mających siedzibę w Stanach Zjednoczonych. To idea, która rozwija przywództwo w oparciu o współpracę, a nie konkurowanie. Takie podejście zakłada również, że zmiana jest organiczna i wynika z inspiracji.

Do kogo skierowana jest idea Przywództwo dla Świata?

- To inicjatywa skierowana do osób, które są gotowe zacząć zmianę od siebie i wierzą, że tym przyczynią się do tworzenia świata pełnego wartości i znaczenia. Nasze warsztaty przygotowują zarówno do pracy nad sobą, jak i dają uczestnikom możliwość poznania teorii i modeli do pracy z innymi. Ważną częścią tej idei jest tzw. „We-Challenge”, czyli zaangażowanie w działania na rzecz innych osób. Wierzymy, że w ten sposób wyzwolimy z ludzi pozytywną energię, która sprzyja porozumieniu, współpracy i tolerancji.

Jak można pozyskać informację o najbliższych warsztatach?

- Zapraszam na naszą stronę na facebooku: Przywództwo dla Świata.Tam znajdują się wszystkie aktualne informacje o najbliższych spotkaniach i warsztatach.


Paulina Barnaś pracuje jako executive coach i trener z wyższą i średnią kadrą menedżerską. Swą  pracę z klientami w coachingu rozumie jako wsparcie dla klienta w jego procesie transformacji osobistej. To główny wyróżnik jej stylu pracy. Oznacza to, że nie tylko pomaga rozwiązywać klientom bieżące problemy biznesowe, ale wspiera ich w całościowym (osobistym i zawodowym) rozwijaniu potencjału. Jako lekarz z wykształcenia, postrzega swoich klientów jako integralną całość i wierzy, że tylko takie całościowe (holistyczne) podejście do pracy nad sobą może przynieść oczekiwane efekty.

Dowiedz się więcej o Paulinie - kliknij tutaj!

Sprawdź, jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie - napisz do nas!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki i  Polityką prywatności